Zamek Tropsztyn i Skarb Inków

Zamek w Wytrzyszczce

Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce koło Czchowa nad brzegiem Dunajca – Jeziora Czchowskiego

Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce koło Czchowa stanowi jedną z ciekawych atrakcji Małopolski. Jego historia jest szczególnie niezwykła, ponieważ powiązana jest ze skarbem Inków z Peru. Ale może zacznijmy od początku.

Zamek Tropsztyn i jego historia

Zamek został wzniesiony w XIII wieku jako warownia broniąca biegnącego tędy szlaku handlowego na Węgry. Pierwszym władcą budowli był Dobrosław Ośmiróg zwany Gierałtem. Zamek często zmieniał swoich właścicieli. W 1574 roku zasiedlili go nawet zbójnicy, którzy rabowali kupców i przepływające Dunajcem tratwy. Właściciele sąsiadującego Rożnowa napadli na twierdzę zabijając rozbójników i jednocześnie zrujnowali zamek, który zaczął chylić się ku ostatecznemu upadkowi.

Gród Tropsztyn - mury i wieża widokowa

Zamek Tropsztyn – Mury i wieża widokowa od strony wjazdu

Skąd się wziął i gdzie jest Skarb Inków?

W XVIII wieku potomek fundatorów zamku w Niedzicy – Sebastian Berzewiczy, wyjechał do Peru. Poślubił Inkaską Indiankę, z którą miał córkę – Uminę. Niestety był to czas najazdu Hiszpanów na Inków. Z królewskiego rodu Inków przy życiu pozostał bratanek naszego rodaka – Andreas Tupac Amaru II. Ożenił się on z jego córką Uminą, po czym cała rodzina uciekła do Europy zabierając ze sobą część królewskiego skarbu Inków.

Klątwa Inków

Los ich jednak nie oszczędził i przy życiu został tylko Sebastian i jego wnuk – Unkas, który przyjął polskie imię i nazwisko jako Antoni Benesz. Jego dziadek Sebastian ukrył gdzieś legendarny skarb Inków. Podobno ciąży na nim klątwa, która dotknie każdego, kto będzie chciał go odnaleźć. Zakaz złamał prawnuk Antoniego – Andrzej Benesz, który w Niedzicy w 1946 roku odkrył inkaskie pismo, wiążące skarb z zamkiem w Tropsztynie. To właśnie on w 1970 roku przejął ruiny zamku (ciekawostką jest to, że był wtedy wicemarszałkiem sejmu). Niestety 6 lat później poszukiwania skarbu przerwała jego tragiczna śmierć w wypadku samochodowym. Czyżby zadziałała klątwa?

Odbudowa zamku

W roku 1990 potomkowie Andrzeje Benesza odkupili zamek. Została powołana Fundacja Odbudowy Zamku Tropsztyn, która zajęła się rekonstrukcją warowni, po której zostały tylko fragmenty murów. W rekonstrukcję zaangażowała się też krakowska firma Polinar, która jest min. dealerem samochodów i helikopterów Robinson. Stąd też na zamku znajduje się lądowisko dla helikoptera. Obecnie zamek Tropsztyn stanowi niemałą atrakcję turystyczną.

Na ulotce będącej biletem-cegiełką na rzecz odbudowy zamku piszą, że pozwolenie na odbudowę zamku było trochę łutem szczęścia za sprawą przychylnego konserwatora zabytków. Większość władz i osób decyzyjnych woli niszczejące gruzy od odbudowy zamków.

Cóż, zgadzam się z tym. Gdyby odbudować więcej zamków to niejako wskrzeszona zostałaby ich historia i powstało sporo miejsc pracy. A niszczejących ruin w Polsce mamy bardzo dużo. Nawet jakby część renowacji była z pobudek komercyjnych to i tak w sumie wszyscy byśmy zyskali. Póki co w Anglii zamki można kupować, w Polsce potknąć się o resztki kamieni.

Loading ... Loading ...

Zamek Tropsztyn

Ten tutaj narzekał na władzę i nie płacił podatków. Nie róbcie tego bo też tak skończycie…

Ciekawostki

Patrząc na mury zamku można dostrzec czerwoną linię. Część murów poniżej linii to oryginalne mury, jakie zdołały się zachować. To co powyżej linii to rekonstrukcja. Zwiedzanie zamku rozpoczynamy od przejścia lochami, gdzie ponoć mogą znajdować się zasypane wejścia do tajemnych tunelu łączącego zamki Tropsztyn i w Czchowie oraz  do tunelu pod Dunajcem prowadzącego do kościoła w Tropiu.

Z lochów przechodzimy do wieży widokowej, na której dumnie powiewa flaga Polski. Całe szczęście, że to nie flaga UE, która coraz częściej można spotkać w naszym otoczeniu. Na szczycie wieży znajduje się punkt widokowy na Jezioro Czchowskie i okolicę, gdzie pod drugiej stronie wody widać zabytkowy kościółek w Tropiu. Na jednym z poziomów wieży widokowej jest też komnata zabaw dla dzieci (bezpłatna).

Z wieży przechodzimy do sklepiku z pamiątkami i kawiarni oraz na mury zamku, którymi można zejść na dziedziniec. Nad sklepikiem jest lądowisko dla helikoptera, gdzie także można wejść. Na balkoniku (czy jak tam zwał) pod lądowiskiem jest punkt obserwacyjny bobrów.

Po zejściu na dziedziniec możecie odpocząć i wspomóc realizację swoich marzeń wrzucając miedziaka do sadzawki. Dwa razy dziennie o 11:30 i 15:00 odbywa się projekcja filmu o historii zamku i skarbie Inków. Pomimo, że zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce odwiedziłem już kilka razy, nie udało mi się trafić na projekcję, chociaż chętnie bym ten film oglądnął.

Na koniec, albo jak kto woli na początek, koniecznie obejdźcie zamek dookoła wyznaczoną ścieżką by zobaczyć ogromną skałę, na której jest postawiony. Jest tam tajemnicza szczelina, o której nie będę pisał :)

Cennik i godziny otwarcia

Poniższe informacje trzeba traktować orientacyjnie. Nie śledzę na bieżąco zmian w cenniku czy godzinach otwarcia. Ostatnia aktualizacja – lipiec 2014.

Bilet wstępu kosztuje 7 zł, dzieci do lat 15 – 3 zł.
Otwarte Pon-Pt w godz. 9-17, Sob-Nd w godz. 9-19.
Zamek czynny od kwietnia do października.
Tel (14) 684-34-61
www.polinar.pl/tropsztyn/

Na zamku organizowane są wystawy prac różnych artystów. Szkoda, że strona internetowa nic o tym nie mówi, aktualności skończyły się tam wieki temu, ostatnia notka pochodzi z 2005 r. Oprócz informacji o historii budowli, legendzie o skarbie i informacji kontaktowych nic tam nie ma.

Jak dojechać do zamku

Zamek Tropsztyn położony jest nad brzegiem Dunajca (a ściślej nad Jeziorem Czchowskim), zaraz przy drodze nr 75, biegnącej z Brzeska do Nowego Sącza. Nie sposób go nie zauważyć. Samochodem można podjechać na bezpłatny parking pod samym zamkiem lub zostawić auto na parkingu przy barze-zajeździe 200-300 metrów od zamku.

Po zwiedzeniu zamku warto kawałek dalej przeprawić się promem na drugi brzeg Dunajca, a właściwie Jeziora Czchowskiego i zobaczyć zabytkowy romański kościół w Tropiu wraz z pustelnią św. Świerada. Kościół wraz z zamkiem stanowi tzw. „Bramę Sądeczczyzny”.

Położenie zamku na mapie:

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce

ładowanie mapy - proszę czekać...

Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce 49.796551, 20.645156 Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce

Źródło informacji o historii zamku: tablice informacyjne oraz biletu wstępu, będący cegiełką na rzecz odbudowy zamku.

Zobacz także na...

 • V8

  W niemczech juz w wieki temu odbudowano wszystkie zamki, w epoce romantyzmu a w polsce po 100 latach od tego czasu nadal nie potrafią..

  • W Polsce do zniszczenia zamków przyczyniły się w dużym stopniu rozbiory i zniszczenia wojenne dokonane min. właśnie przez Niemców. W Niemczech pod tym względem było i jest lepiej. Kraj bardziej bogaty łatwiej radzi sobie z zachowaniem takich budowli. Zresztą kto wie czy/ile obecnego wyposażenia zamków w Niemczech zostało w czasie wojny zrabowane z polskich zabytków.

 • Gość

  Piękna sprawa! Fundacja wykonała dobrą robotę. Na pohybel tym, co nie pomogli (chociaż powinni). Moje dzieciaki zachwycone. Zwłaszcza lochy robią wrażenie. Inwestycja co prawda jeszcze nie zakończona, ale już warto się zatrzymać. Żeby jeszcze można było gdzieś usiąść w cieniu nad wodą.

 • Janusz

  Fantastyczny sposób na zabezpieczenie ruin i ochronę naszego dziedzictwa narodowego, kultury, historii i dumy narodowej. Zamek przepiękny godny polecenia do zwiedzania.
  PS. Chciałbym kiedyś poznać kogoś z rodziny Beneszów!

 • Basia

  Warto zwiedzić zamek. Mnie się spodobały podziemia.

 • Turysta

  Mogę prosić o nr. Telefonu ?

 • Basia

  Zamek przepiękny – warto zwiedzać a niedaleko jest fajne kąpielisko w Jurkowie tez bardzo polecam.

 • Historia kipu z zamku w Niedzicy na również potwierdzenie w innych faktach sprawdź stronę http://pnskarbinkow.blogspot.com/

 • Piękny zamek, jak i piękne okolice, które zainspirowały mnie do nakręcenia wideoklipu do autorskiego utworu gdzie wykorzystałem dziedziniec i komnaty zamku Tropsztyn, ruiny zamku w Melsztynie oraz okolice nad brzegiem Dunajca. Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania:

  pozdrawiam
  s23siwy

 • Tomasz

  Zamek ciekawie zrekonstruowany. Zatrzymałem się tam, zwiedzając Tarnów i jego malownicze okolice

 • Przemek

  Zamek przepiękny malowniczo położony za każdym razem gdy tędy przejeżdżam dech mi zapiera. Nie trzeba Grecji, Włoch takie cuda mamy na miejscu, tyle że nie każdy to dostrzega i docenia. Pozdrawiam

 • Karolka

  Mieszkam w CZCHOWIE,malowniczej miejscowości położonej bardzo blisko Tropsztyna. To prawda, zamek jest przepiękny i warto go odwiedzić, ale zachęcam też do zawitania w CZCHOWIE. Bardzo łatwo tu dotrzeć. Możemy zobaczyć tu: ruiny zamku w Czchowie, średniowieczny kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, mały park (park św.Franciszka z Asyżu) i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy,których tu nie wymieniłam!!!!! ZAPRASZAM!!!
  PS: Co do noclegów to są domki campingowe na zaporze!!!

 • Egron

  A jak z noclegami ? i co trzeba zwiedzić w okolicach ..? podpowie ktoś ?

 • Gość

  Tia jasne skarb Inków, tani bajer który ściągnąć ma turystów nic więcej

 • Mila

  Zamek piękny, a na szlaku Inków zobaczyłam po raz pierwszy w życiu prawdziwego, żywego zaskrońca i nie uciekłam z krzykiem tylko spokojnie mu się przyjrzałam, on przyjrzał się mnie i popełzł dalej. Na pewno tu jeszcze wrócę!

 • Łukasz

  Byłem tam latem 2009 roku z kuzynem który przyjechał do mnie.

 • Agatka

  Zamek cudowny:)
  Ponieważ mieszkam w tej miejscowości!!!
  Naprawde zachecam do zwiedzenia tego zamku a naprawde jest co zwiedzac:):):)
  Byłam już tam kilka razy i wiem co mówie w tym roku też mam zamiar sie wybrac z klasa we wakacje;};};}

  Moze znajdziemy skarb:>:>:>:>

  ZACHECAM DO ODWIEDZANIA!!!!!!

 • Arek

  Byłem tu latem tego roku. Najbardziej zachwycił mnie ogrom pracy który włożono w odrestaurowanie obiektu z zachowaniem dbałości o szczegóły. Są tacy co narzekają że to czysta komercja. Ja chylę czoło przed każdą instytucją (właścicielem) która podejmuje się takiego (niewdzięcznego) zadania…

 • Marcela

  Zamek super byłam tam we wakacje.
  Śliczne widoki dużo kwiatów mila atmosfera.
  Polecam pozdrawiam

 • Ada

  Byłam tam w tym tygodniu w tym zamku i Muszę powiedzieć że jest tam suuuuuuuuuper!!! Można w nim zobaczyć m.in.: trupka i najprawdopodobniej wejście do kiedyś istniejącego tunelu ze skarbem. Przy zamku znajduje się szlak inków, a o 11:30 można oglądnąć film o zamku. Na koniec można kupić sobie pamiątkę. Wejście do zamku kosztuje 2zł dla dzieci do 12lat, a 5zł dla dorosłych. Naprawdę warto tu przyjechać!

 • Grace

  Zameczek super! Wspaniała atmosfera, cichutko, spokojnie, bardzo miła obsługa, mnóstwo pięknych kwiatów. Warto wpaść tam na chwilkę!

 • No na tym zamku jest fajnie i jeziorko niczego sobie mam blisko do niego

 • Julka

  Zamek rewelacyjny!! Jest Suuuuuper!! Bardzo mi się tam podoba!! =-)) Świetny jest kościotrup :-) Miejsce do zabawy i w ogóle wszystko jest świetne!! Polecam ten zamek ;) Warto go zwiedzić :) Są tam ciekawe pamiątki i nie trzeba chodzić po straganach, gdyż sklep z pamiątkami jest od razu w zamku =) Śliczne są widoki !! Pozdrawiam Serdecznie

 • Klaudia

  Zamek piękny a klątwą trzeba się zająć. Bo już wiem gdzie moze się kryć skarb :)

 • Małgorzata

  Zamek piękny z bardzo ciekawą i interesującą historią. Miła i profesjonalna obsługa. Powinien być czynny od Czerwca albo nawet Maja do końca Września. Góry piękne są jesienią i wielu turystów odwiedza je w tym okresie.

 • Basia

  Jest rewelacyjny! Dlaczego tak krótko otwarty tzn. w czasie wakacji, a co z resztą roku? Sezon powinien trwać od maja do października!

 • Sylwia

  Zamek jest rewelacyjny :D mam zaszczyt co roku od 1996r. przyjeżdżać do pobliskiego Tropia na wakacje :D i co roku jestem na zamku, mimo, że znam tam chyba każdy zakamarek :D . klimat jest świetny, gorąco polecam! :D

 • Marta MO

  Byłam tam z mężem i naszym półrocznym syneczkiem podczas naszego wypoczynku w Znamirowicach. Zamek bardzo zadbany, dużo kwiatów co robi miłe dla oka wrażenie, spokój, piękne widoki z baszty i nawet wśród komnat zamkowych znajduje się komnata zabaw dla dzieci:),. Polecam można miło spędzić troszkę czasu:))))

 • Jadwiga

  Przejeżdżałam niedaleko tego zamku prawie trzy tygodnie temu ( 12 lipca ), wracałam z moim chłopakiem z krótkiego pobytu nad Jeziorem Rożnowskim i wybraliśmy trochę krótszą drogę powrotną. Może gdyby Michał wiedział, że będziemy wracać koło tego zamku oświadczył by mi się właśnie tutaj a nie nieco wcześniej w Tęgoborzu, niemniej jednak zachwyceni tym zamkiem Tropsztyn postanowiliśmy tu wrócić za rok, w rocznicę zaręczyn, jeśli pogoda będzie sprzyjająca i będziemy mieć chwilkę wolnego czasu to nie wykluczamy, że przyjedziemy tu ponownie jesienie tego roku. Naprawdę warto. Polecamy wszystkim bardzo serdecznie