Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Tarnów - muzeum

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie ze stałą ekspozycją o kulturze Cygańskiej

Jednym z wartych odwiedzenia miejsc w Tarnowie jest Muzeum Etnograficzne. Mieści się w centrum miasta w zabytkowym XVIII wiecznym dworku przy ulicy Krakowskiej 10. Dwór pełnił niegdyś rolę zajazdu a potem domu mieszkalnego. Należał do rodziny Onitschów, którzy w latach dwudziestych XX wieku sprzedali budynek miastu z przeznaczeniem na teatr, który jednak powstał gdzie indziej.

Historia Romów

Zaniedbany dwór został wyremontowany w latach 80-tych i stał się siedzibą Muzeum Etnograficznego (Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie). W muzeum znajduje się stała ekspozycja ukazująca kulturę i historię Romów, którzy licznie zamieszkiwali rejony Tarnowa i zresztą nadal związani są z tym miastem. Dopiero przy okazji zwiedzania muzeum dowiedziałem się, że Cyganie pochodzą z Indii, co mnie zaskoczyło.

Zobacz też:  Pałac Dąmbskich w Wojniczu i zegary słoneczne

Z tyłu na podwórzu muzeum znajduje się ekspozycja wozów ze sławnych cygańskich taborów. Z muzeum związane są też organizowane co roku imprezy:
– Rytmy roku
– Cygańskie lato
– Tabor Pamięci Romów
– Cygańska jesień

Najbardziej popularna z tych imprez, o ile tak to można nazwać, to Tabor Pamięci Romów. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1996 roku z inicjatywy Społeczno-Kulturalnego Stowarzyszenia Romów w Tarnowie oraz Muzeum Etnograficznego. Cygańskie wozy co roku wyruszają szlakiem męczeństwa Cyganów z Tarnowa do wsi Szczurowa, gdzie 3 lipca 1943 roku Niemcy wymordowali 93 Romów. Tabor wyruszał co rok do 2013 r. Z powodów finansowych został okrojony do uroczystości upamiętniających Romów w Szczurowej.

Romska mniejszość nadal mieszka w Tarnowie i niestety postrzegana jest raczej negatywnie. Na uprzedzenia do Romów składają się różne przyczyny i nie będą ich tutaj roztrząsał. Warto jednak pamiętać, że kultura romska/cygańska jest bardzo bogata i dobrze jest ją bliżej poznać. Może gdyby każdy dowiedział się więcej o tak naprawdę tragicznej historii i kulturze Romów, spojrzelibyśmy na nich z innej perspektywy. W zasadzie Cyganie przez całe wieki byli prześladowani. W poprzednich wiekach w wielu europejskich krajach byli niewolnikami.

Zobacz też:  Kościół św. Małgorzaty w Dębnie

Oprócz stałej wystawy romskiej, tarnowskie muzeum organizuje również również inne ekspozycje czasowe.

Ważna informacja – w niedziele wstęp gratis, ale tylko na stałą wystawę o Romach. Ekspozycja czasowa jest płatna. Szczegóły co do godzin otwarcia, cen biletów oraz więcej informacji o muzeum można znaleźć na stronie:
http://www.muzeum.tarnow.pl

Muzeum Etnograficzne
ul. Krakowska 10
33-100 Tarnów
tel. 0146220625

Zobacz także na...

9 Komentarzy

 1. Kasia pisze:

  Byłam. Polecam. Bardzo ciekawe miejsce. Można się wiele nauczyć. Niby kultura obecna w Polsce, a jednak tak słabo przez nas współczesnych poznana.

 2. Witold pisze:

  Świetna strona. Pozdrawiam i zachęcam do dalszego pisania.

  pozdrowienia
  Witold

 3. Ana pisze:

  Powinniśmy się wstydzić naszej ubogiej wiedzy na temat Romów oraz naszych uprzedzeń w stosunku do nich!!!

 4. Ewelina pisze:

  Warto tam być, naprawdę. Można poznać kulture Romów którzy żyli wiele lat przed nami. Polecam!

 5. Monika pisze:

  Szkoda że nie ma godzin otwarcia

 6. Precelik pisze:

  No tak ten wóz romski… Kawał niezłej kultury. Szkoda że teraz Romowie inaczej się kojarzą…

 7. Konstanty pisze:

  Ciekawe miejsce, warte zaglądnięcia

Zasady komentowania
Dbamy o miłą atmosferę. Jesteśmy uprzejmi, piszemy na temat. Jeśli posiadasz swój gravatar i chcesz by znalazł się przy twoim komentarzu, wypełnij pole z adresem email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

trzy + 7 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>