Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Tarnów - muzeum

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie ze stałą ekspozycją o kulturze Cygańskiej

Jednym z wartych odwiedzenia miejsc w Tarnowie jest Muzeum Etnograficzne. Mieści się w centrum miasta w zabytkowym XVIII wiecznym dworku przy ulicy Krakowskiej 10. Dwór pełnił niegdyś rolę zajazdu a potem domu mieszkalnego. Należał do rodziny Onitschów, którzy w latach dwudziestych XX wieku sprzedali budynek miastu z przeznaczeniem na teatr, który jednak powstał gdzie indziej.

Historia Romów

Zaniedbany dwór został wyremontowany w latach 80-tych i stał się siedzibą Muzeum Etnograficznego (Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie). W muzeum znajduje się stała ekspozycja ukazująca kulturę i historię Romów, którzy licznie zamieszkiwali rejony Tarnowa i zresztą nadal związani są z tym miastem. Dopiero przy okazji zwiedzania muzeum dowiedziałem się, że Cyganie pochodzą z Indii, co mnie zaskoczyło.

Z tyłu na podwórzu muzeum znajduje się ekspozycja wozów ze sławnych cygańskich taborów. Z muzeum związane są też organizowane co roku imprezy:
– Rytmy roku
– Cygańskie lato
– Tabor Pamięci Romów
– Cygańska jesień

Najbardziej popularna z tych imprez, o ile tak to można nazwać, to Tabor Pamięci Romów. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1996 roku z inicjatywy Społeczno-Kulturalnego Stowarzyszenia Romów w Tarnowie oraz Muzeum Etnograficznego. Cygańskie wozy co roku wyruszają szlakiem męczeństwa Cyganów z Tarnowa do wsi Szczurowa, gdzie 3 lipca 1943 roku Niemcy wymordowali 93 Romów. Tabor wyruszał co rok do 2013 r. Z powodów finansowych został okrojony do uroczystości upamiętniających Romów w Szczurowej.

Romska mniejszość nadal mieszka w Tarnowie i niestety postrzegana jest raczej negatywnie. Na uprzedzenia do Romów składają się różne przyczyny i nie będą ich tutaj roztrząsał. Warto jednak pamiętać, że kultura romska/cygańska jest bardzo bogata i dobrze jest ją bliżej poznać. Może gdyby każdy dowiedział się więcej o tak naprawdę tragicznej historii i kulturze Romów, spojrzelibyśmy na nich z innej perspektywy. W zasadzie Cyganie przez całe wieki byli prześladowani. W poprzednich wiekach w wielu europejskich krajach byli niewolnikami.

Oprócz stałej wystawy romskiej, tarnowskie muzeum organizuje również również inne ekspozycje czasowe.

Ważna informacja – w niedziele wstęp gratis, ale tylko na stałą wystawę o Romach. Ekspozycja czasowa jest płatna. Szczegóły co do godzin otwarcia, cen biletów oraz więcej informacji o muzeum można znaleźć na stronie:
http://www.muzeum.tarnow.pl

Muzeum Etnograficzne
ul. Krakowska 10
33-100 Tarnów
tel. 0146220625

Zobacz także na...

Zostaw komentarz