Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie

Niedawno pisałem o sanktuariach w Szczepanowie oraz w Porąbce Uszewskiej. Tarnów również ma swoje Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej na „Burku”, które może poszczycić się drewnianym kościółkiem oraz cudownym obrazem.

Drewniany kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej pochodzi z 1458 roku i jest jednym z wielu obiektów tego typu wchodzących w skład tzw. szlaku architektury drewnianej. To budowla jednonawowa o konstrukcji zrębowej, perełka architektoniczna i religijna Tarnowa.

Ciekawostką jest, że w 1853 roku kościół zaczął osuwać się do płynącego obok potoku Wątok, który go zresztą wielokrotnie zalewał. Staraniem ówczesnego proboszcza księdza Michała Króla kościółek został w całości przeniesiony kilkanaście metrów od potoku oraz odnowiony. Dzięki temu możemy go dzisiaj podziwiać.

Zabytkowy drewniany kościółek od strony potoku Wątok

Zabytkowy drewniany kościółek od strony potoku Wątok

Na ołtarzu znajduje się słynny z łask, XIX wieczny obraz Najświętszej Maryi Panny. W kościółku co roku w dniach 16-22 lipca obchodzony jest odpust, którego najbardziej uroczysty dzień to 16 lipca – Uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej. W czasie odpustu odprawiane są msze „polowe” na dziedzińcu kościoła, gdzie ustawiany jest ołtarz i ławki dla wiernych.

Zobacz też:  Cmentarz wojenny nr 303 w Rajbrocie

Msze święte:

 • Niedziele i święta: 6:30, 8:30, 10:30, 18:30
 • Dni powszednie: 6:00, 6:30, 7:30, 18:30
 • Odpust Matki Bożej Szkaplerznej: 16-22 lipca

Kościółek na mapie:

icon-car.pngKML-LogoFullscreen-LogoQR-code-logoGeoJSON-LogoGeoRSS-LogoWikitude-Logo
Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie

ładowanie mapy - proszę czekać...

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie 50.008856, 20.988210 Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie

Zobacz także na...

 • Maria

  Chciałabym dokładnie dowiedzieć się, co przedstawiają ołtarze boczne? Jakie święte postacie? Dokładne zdjęcia mile widziane. Kościółek jest piękny, zawsze mi się podobał, można się w nim skupić

 • Katarzyna

  W porównaniu z innymi kościołami najgorsza strona internetowa, żadnych bieżących wiadomości.

 • http://www.mbsz.diecezja.tarnow.pl adres oficjalnej strony parafii, znajdziecie też tam galerie.

 • Tomek

  Pokażcie ten obraz

 • Marcin

  Przepraszam Matko ze Cię nie odwiedzałem, że zapominałem o Twym Synu. Tylko Tobie mogłem wszystko powiedzieć. Z Tobą trudne rzeczy stają się możliwe.BRACIE nie szukaj gdzie indziej, to miejsce oznacza wolność i nadzieję. Ja muszę jeszcze raz wrócić do tego miejsca bo zaczynam się gubić.

 • Piotr

  Mój ulubiony kościół w Tarnowie i nie tylko. Bardzo dobre miejsce do modlitwy i refleksji. Polecam innym. Dziękuję Autorowi.